Matične Ćelije: Sve Što Treba da Znate o Čuvanju i Koristi
Sve što treba da znate o čuvanju matičnih ćelija: koristi, postupak, cene i budućnost ove metode. Pročitajte naš detaljan članak o matičnim ćelijama i njihovoj ulozi u medicini.
Šta su Matične Ćelije?
Matične ćelije su osnovne ćelije koje se tokom razvoja embriona razvijaju u sve vrste ćelija, poput ćelija srčanog mišića, crvenih krvnih zrnaca i ćelija kože. U kasnijoj fazi života, ove ćelije popravljaju oštećena tkiva. One se nalaze u mnogim vrstama tkiva odraslih ljudi, ali njihova najveća koncentracija je u koštanoj srži i krvi. Međutim, s vremenom, ove ćelije gube vitalnost, što je razlog zašto je važno čuvati ih odmah po rođenju deteta.
Kako se Čuvaju Matične Ćelije?
Matične ćelije se prikupljaju iz pupčane vrpce novorođenčeta, a postupak je potpuno bezbolan i bezopasan. Nakon porođaja, krv se uzima iz dela pupčane vrpce koja je vezana za placentu. Ova krv sadrži veliki broj mladih i vitalnih matičnih ćelija. Nakon prikupljanja, ćelije se podvrgavaju analizama kako bi se isključile infekcije i kontaminacije, a zatim se zamrzavaju na temperaturi od -196 stepeni Celzijusa u gasovitoj fazi tečnog azota. Ovako sačuvane, matične ćelije mogu trajati decenijama.
Koje Bolesti se Mogu Lečiti Matičnim Ćelijama?
Matične ćelije se koriste za lečenje više od 75 teških i donedavno neizlečivih bolesti. Među njima su maligna oboljenja, poput leukemije, poremećaji krvi, urođeni poremećaji i poremećaji imuniteta. Postoje dve vrste lečenja matičnim ćelijama: autologno (lečenje sopstvenim ćelijama) i alogeneično (lečenje ćelijama dobrovoljnog davaoca). Autologno lečenje ima prednost jer telo obolelog ne odbija sopstvene ćelije.
Koliko Košta Čuvanje Matičnih Ćelija?
Cena čuvanja matičnih ćelija varira u zavisnosti od države i banke. U Srbiji, trenutno nema banke za čuvanje matičnih ćelija, ali se organizuje transport u inostranstvo, a cena je oko 1800 evra za period od 17 godina. U Hrvatskoj, cena iznosi 2000 evra za 20 godina, dok je u Švajcarskoj cena oko 2500 evra. Nakon isteka ugovora, roditelji mogu produžiti čuvanje uz dodatnu godišnju naknadu od oko 40 evra.
Da li je Čuvanje Matičnih Ćelija Praktično?
Čuvanje matičnih ćelija ima svoje prednosti i mane. Sa jedne strane, ove ćelije mogu biti korisne u lečenju raznih bolesti, a sa druge strane, troškovi čuvanja mogu biti visoki. Takođe, važno je napomenuti da matične ćelije mogu biti korišćene tokom prvih 20 godina, a nakon toga, dete može odlučiti da li će ih zadržati ili pokloniti banci. U svakom slučaju, čuvanje matičnih ćelija je human i koristan postupak, posebno za porodice sa rizikom od određenih bolesti.
Budućnost Matičnih Ćelija
Naučna istraživanja i dalje istražuju potencijal matičnih ćelija u lečenju raznih bolesti. Očekuje se da će u budućnosti ova metoda biti još dostupnija i efikasnija. U Srbiji se planira otvaranje banke za čuvanje matičnih ćelija, što bi olakšalo pristup ovoj tehnologiji za naše građane. Bez obzira na sve izazove, matične ćelije predstavljaju veliku nadu za mnoge porodice koje se suočavaju sa teškim bolestima.